Dodakowe informacje
KategoriaKategoria: Orzechy, pasty i przekąski
Kraj pochodzeniaKraj pochodzenia: Chiny

Orzechy włoskie łuskane

26,65 zł Brutto
Ilość:
chevron_left chevron_right

ORZECHY WŁOSKIE ŁUSKANE

Orzechy włoskie to najpopularniejszy gatunek w Polsce spośród wszystkich dostępnych orzechów. Rosną w przydomowych ogrodach i na działkach. Królują na świątecznych stołach, zdobiąc wigilijne makowce, kutie czy wielkanocne mazurki. Ci, którzy zbierają je wprost spod drzewa często nie doceniają ich dostępności, pozostali zaś znają je tylko w postaci suszonej, dostępnej w sklepach. Dlaczego warto je jeść nie tylko od święta?

Co łączy orzechy włoskie z Włochami?

Orzechy włoskie są owocami dużych drzew liściastych o tej samej nazwie. Rosną w ich koronach otoczone mięsistą, zieloną osłoną, która pęka i uwalnia nasiona w łupinach, kiedy te są już dojrzałe. Najcenniejszą część - jadalne jądro - pokrywa dodatkowo delikatna, gorzkawa skórka, którą należy zdjąć podczas jedzenia świeżych orzechów. W przypadku tych suszonych jej obecność nadaje nasionom charakterystycznego, głębszego smaku.

Orzechy włoskie występują w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach, a także w Azji. Panujący w Polsce klimat sprawia, że obok nasion leszczyny, stanowią jedyny uprawiany oraz występujący dziko gatunek orzechów, co znacząco wpływa na ich popularność. Wiele osób sądzi, że nazwa tych nasion wskazuje na ich pochodzenie - i się nie myli. Tak naprawdę w orzechach włoskich nie chodzi jednak o Włochy, a o Wołoszczyznę - krainę historycznej Rumunii, z której gatunek ten przywędrował do Polski. To właśnie dlatego te drobne przysmaki pierwotnie nazywane były wołoskimi, a nie włoskimi.

Pokarm dla mózgu

Jądro orzecha włoskiego łudząco przypomina kształt i strukturę ludzkiego mózgu. Podobieństwo to już na wiele lat przed naszą erą przyczyniło się do powszechnej opinii, że nasiona te doskonale wpływają na pracę układu nerwowego oraz poprawiają pamięć i koncentrację. Czy te starożytne spekulacje znajdują odzwierciedlenie we współczesnej medycynie i dietetyce? By się o tym przekonać należy zajrzeć głębiej, pod skorupę.

Za dobroczynny wpływ orzechów włoskich na pracę mózgu odpowiada między innymi wysoka zawartość fosforu - pierwiastka potrzebnego w okresie wzrostu, szczególnie młodzieży i kobietom w ciąży. Owoce te są także bogatym źródłem wielonienasyconego kwasu tłuszczowego omega-6 i omega-3. To składniki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, które dodatkowo chronią przed udarami mózgu i zawałami serca, wzmacniają układ nerwowy, obniżają poziom złego cholesterolu oraz są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Choć - jak słusznie wskazują pilnujący kalorii - orzechy włoskie są najbardziej tuczącą odmianą, to zaledwie 3 sztuki w całości pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3.

Orzechy kontra pączek

Garść orzechów włoskich dostarcza tyle kalorii co 1 pączek - dla każdego łasucha wybór wydaje się więc oczywisty. Jednak orzechy to, poza kopalnią witamin i minerałów, przede wszystkim inwestycja w dobre zdrowie i samopoczucie, a nie chwilową, cukrową przyjemność i dodatkowe kilka centymetrów w pasie. Ich intensywny smak może być dodatkiem do sałatki, owsianki, samodzielną przekąską lub pożytecznym wkładem w deser. Pod kątem pożywności, zdrowotności, a nawet smaku orzech włoski w całym przemyśle cukierniczym nie ma sobie równych...

Co ciekawe, z jego dobroczynnych właściwości czerpie już także branża kosmetyczna i zielarska, przygotowując z zielonych osłon łupin m.in. maseczki, peelingi i preparaty anty-trądzikowe.

Zastosowanie

Orzechy włoskie są składnikiem wielu ciast i deserów, dodajemy je do sałatek lub musli. Jednak ich zastosowanie może być nie tylko kulinarne ale i kosmetyczne, znane są maseczki na twarz lub peelingi do ciała z wykorzystaniem orzechów włoskich.

Składniki

Orzechy włoskie łuskane

Przechowywanie

Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Orzechy włoskie są naturalnym źródłem:

> Magnezu - przyczynia się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia.
> Witaminy B6 - pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego.
> Cynku - pozwala zachować zdrowe włosy, skórę i paznokcie.

Wartość odżywcza produktu

w 100 g

w porcji 50 g

%RWS* w 50 g

Wartość energetyczna

2800 kJ / 677 kcal

1400 kJ / 339 kcal

17 %

Tłuszcz

- w tym kwasy tłuszczowe nasycone

60,3 g

6,56 g

30,2 g

3,28 g

43 %

16 %

Węglowodany

- w tym cukry

11,5 g

9,9 g

5,75 g

4,95 g

2 %

6 %

Błonnik

6,5 g

3,3 g

-

Białko

18,9 g

9,5 g

19 %

Sól**

0,01 g

< 0,01 g

< 1 %

Witaminy i składniki mineralne

w 100 g

w porcji 50 g

%RWS* w 100 g

Magnez

99 mg

50 mg

26 %

Cynk

2,72 mg

1,36 mg

27 %

Witamina B6

0,73 mg

0,37 mg

52 %

Możliwe naturalne odchylenia.
*RWS – Referencyjne Wartości Spożycia przeciętnej osoby dorosłej (8400kJ/2000kcal).
**Zawartość soli wynika wyłącznie z obecności naturalnie występującego sodu.

 INFORMACJE O ALERGENACH 

W zakładzie pakowane są również: produkty zawierające gluten, orzeszki ziemne, soja, różne orzechy, sezam. Pomimo dołożenia wszelkich starań nie można w 100 % wykluczyć wystąpienia w produkcie tych surowców.

______________________________________________________________________________________________________________

UWAGA - zdjęcie / wizualizacja produktu może odbiegać od aktualnego wyglądu.

Staramy się aktualizować na bieżąco wszystkie informacje zawarte na naszej stronie, jednak dane zawarte w powyższej tabeli mogą różnić się nieco, w zależności od partii produktu.

Podane wartości zostały wyliczone z receptur według danych naszych dostawców i/lub literatury fachowej.

Opis

Kraj pochodzenia
Chiny

Wszelkie materiały (treści, teksty itp.) przedstawione w sklepie TARGROCH dostępne pod adresem www.targroch.pl są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy „Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych” z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony: Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody autora jest zabronione.

Zobacz także